Popular Design for Round Perfume Bottle - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Global Cosmetic Bottles Packaging 2018 Market Analysis, Segments, Competitors, Competitors, Market Share, Growth Forecast from 2018-2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We persist with the principle of "quality 1st, assistance initially, continual improvement and innovation to meet the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the standard objective. To great our service, we present the products and solutions while using the very good top quality at the reasonable cost for Popular Design for Round Perfume Bottle - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New York , Ghana , Miami , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of "Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we are going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 8m...
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - 5 ...
-
Factory Free sample Make A Custom Plastic Cosme...
-
Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 100...
-
Factory made hot-sale 500g Plastic Cream Jar - ...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 7...




