High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
To be able to give you benefit and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our greatest service and products for High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Palestine , Canberra , Our products are very popular in the word, like South American, Africa, Asia and so on. Companies to "create first-class products" as the goal, and strive to deliver customers with high quality solutions, present high-quality after-sales service and technical support, and customer mutual benefit, create a better career and future!
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Well-designed Plastic Jar For Food - 7ml / 8ml...
-
New Fashion Design for Plastic Cosmetic Jar Wit...
-
100% Original Factory Caps Glass Cosmetic Jars ...
-
OEM manufacturer Hot Sale Aluminum Face Cream J...
-
Massive Selection for Empty Acrylic Cream Jar -...
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - AJ-10 series...

