Hot sale Factory Rollon Oil Bottles With Metal Ball - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
To fulfill the customers' over-expected satisfaction , we have now our strong crew to provide our greatest general assistance which incorporates promoting, gross sales, planning, creation, top quality controlling, packing, warehousing and logistics for Hot sale Factory Rollon Oil Bottles With Metal Ball - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Roman , Mauritius , Bahamas , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
factory customized 20g Cosmetic Jar - 5g / 10g...
-
Rapid Delivery for 400ml Medicine Container - ...
-
Wholesale Price 15g 30g Bamboo Lid Glass Jar - ...
-
Well-designed Cream Jar For Hair Wax - JA-5-1 ...
-
Rapid Delivery for Perfume Bottle 100ml - 30ml...
-
Europe style for Aluminum Bottle Spray - alumi...

