Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home Use - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
The very rich projects management experiences and one to one service model make the high importance of business communication and our easy understanding of your expectations for Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home Use - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Uganda , United Arab Emirates , Meanwhile, we're building up and consummating triangle market & strategic cooperation in order to achieve a multi-win trade supply chain to expand our market vertically and horizontally for a brighter prospects. development. Our philosophy is to create cost-effective products and solutions, promote perfect services, cooperate for long-term and mutual benefits, firm a in depth mode of excellent suppliers system and marketing agents, brand strategic cooperation sales system.
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.
-
Wholesale Cosmetic Acrylic Jar 5ml - 24/410 al...
-
Reasonable price Pink Crystal Perfume Spray Bot...
-
Top Suppliers Small Pp Cream Jar - 15g / 30g /...
-
Online Exporter Plastic Jars For Creams - 500m...
-
Best Price for 50g Round Cream Jar - 350ml / 5...
-
Cheap PriceList for Plastic Packaging Sprayer B...

