Manufacturing Companies for Loose Powder Cream Jar - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The airport liquids rule explained | Aluminum Perfume Bottle
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
With this motto in mind, we've turn into one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Manufacturing Companies for Loose Powder Cream Jar - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Washington , Czech republic , With excellent products, high quality service and sincere attitude of service, we ensure customer satisfaction and help customers create value for mutual benefit and create a win-win situation. Welcome customers all over the world to contact us or visit our company. We will satisfy you with our professional service!
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
OEM/ODM Manufacturer Clear Plastic Round Wide-m...
-
Super Lowest Price Plastic Medicine Bottle - 5...
-
Discountable price Plastic Empty Jar - AJ-03 s...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 80 ...
-
New Fashion Design for Perfume Bottle With Alum...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 500m...











