Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
We not only will try our greatest to offer you excellent services to each individual client, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Southampton , Lithuania , Costa rica , Company name, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by ISO quality management standard strictly, creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...
-
New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - S...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - 35...
-
Factory Price Big Mouth Cream Jar - 150ml ROPP...
-
Factory source Metal Aluminum Jar - 800ml gold...
-
Bottom price Aluminum Jar With Window - 150ml ...











