OEM/ODM Factory Face Cream Jars Container Pot - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
We offer fantastic energy in high quality and enhancement,merchandising,profits and promoting and procedure for OEM/ODM Factory Face Cream Jars Container Pot - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jordan , Philippines , Bahamas , we have 8 years experience of production and 5 years experience in trading with the customers all over the world. our clients mainly distributed in the North America, Africa and Eastern Europe. we can supply high quality products with the very competitive price.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Wholesale Dealers of Industrial Use Personal Ca...
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 200ml aluminum...
-
Professional Design 30ml Acrylic Jar - 3ml / 6...
-
Fixed Competitive Price Pet Cosmetic Bottle - ...
-
Rapid Delivery for Plastic Black Cosmetic Jar -...
-
Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 250ml...




