China Manufacturer for Glassl Perfume Bottle - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
You Can’t Smell the Internet | The Business of Beauty, BoF Professional | Custom Perfume Bottles
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | 10ml Perfume Bottle
Our well-equipped facilities and great excellent command throughout all stages of generation enables us to guarantee total customer fulfillment for China Manufacturer for Glassl Perfume Bottle - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Botswana , Frankfurt , Surabaya , We can give our clients absolute advantages in product quality and cost control, and we have full range of molds from up to one hundred of factories. As product updating fast, we succeed in developing many high quality products for our clients and get high reputation.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
Discount wholesale Perfume Bottle High Quality ...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Best quality Cosmetic Jars Glass - small alumi...
-
Factory wholesale 50ml Glass Cream Jar With Whi...
-
Factory directly Facial Cream Packaging - 30g ...
-
OEM China Hot Sale Cream Jar - 500ml aluminum ...











