High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Plastic Cosmetic Jar
We insist on offering premium quality manufacturing with superior business concept, honest product sales as well as finest and fast assistance. it will bring you not only the good quality product or service and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greek , Guyana , Algeria , Our products have mainly exported to south-east Asia Euro-America, and sales to all of our country. And depending on excellent quality, reasonable price, best service, we've got got good feedback from customers overseas. You are welcomed to join us for more possibilities and benefits. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
100% Original Factory Perfume Spray Bottles 10m...
-
Wholesale Price China Acrylic Cosmetic Jar 15g ...
-
Factory Price Aluminum Trigger Spray Bottle - ...
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 250ml aluminum...
-
China Manufacturer for Empty Plastic Jars - 6m...
-
One of Hottest for Empty 4 Oz Skincare Jar With...

