OEM/ODM China Round Cosmetic Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetics pot is first with 100% PCR PP content | 10ml Perfume Bottle
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for OEM/ODM China Round Cosmetic Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Honduras , Ireland , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - ...
-
Cheap PriceList for 15g Plastic Cosmetic Jar - ...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 1...
-
factory low price Cosmetic Pp Jars - 650ml emp...
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - AJ-02 series ...
-
2017 wholesale price Vintage Cosmetic Jar - 9 ...

