OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
自用或是送給男友都可以!細數10款人氣中性香水 | 10ml Perfume Bottle
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Aluminum Perfume Bottle
We know that we only thrive if we can guarantee our combined price tag competiveness and top quality advantageous at the same time for OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lebanon , Swansea , Paraguay , The president and all the company members would like to provide qualified goods and services for customers and sincerely welcome and cooperate with all native and foreign customers for a bright future.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
China Supplier Aluminum Bottle Disposable - 10...
-
Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - ...
-
PriceList for Glass Perfume Bottle 50ml - 8ml ...
-
factory Outlets for Empty Cream Jar Plastic - ...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Packaging Sets...
-
Good User Reputation for Glass Empty Candy Bott...











