OEM China Pp Night Cream Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
TSA Rules for Wrapped Gifts: 3 Tips for Travelers | 10ml Perfume Bottle
So as to provide you with ease and enlarge our business, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our best company and solution for OEM China Pp Night Cream Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Danish , Naples , Germany , Welcome any of your inquiries and concerns for our products. We look forward to establishing a long-term business relationship with you in the near future. Contact us today. We are the first business partner for you!
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
Fixed Competitive Price Wholesale Cosmetic Jar ...
-
Rapid Delivery for 400ml Medicine Container - ...
-
Cheap price 50g Cosmetic Jar With Glass Inne - ...
-
Rapid Delivery for 400ml Medicine Container - ...
-
New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream ...
-
Factory Price For 30ml Perfume Bottles - 50ml ...


