OEM/ODM China Round Base Double Wall Plastic Pet Jar - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
10 best organic and natural perfumes | Custom Perfume Bottles
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
We also provide item sourcing and flight consolidation solutions. We have now our very own manufacturing facility and sourcing place of work. We could provide you with nearly every kind of merchandise associated to our merchandise variety for OEM/ODM China Round Base Double Wall Plastic Pet Jar - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Malta , Norwegian , Insisting on the high quality generation line management and customers expert assistance, we now have designed our resolution to offer our buyers using the to start with amount getting and just after services practical experience. Maintaining the prevailing friendly relations with our buyers, we however innovate our solution lists all of the time to satisfy the brand new demands and adhere to the most up-to-date development of the market in Malta. We are ready to face the worries and make the improve to understand all the possibilities in international trade.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
New Fashion Design for Crimp Transparent Glass ...
-
Factory For Massage Cream Jar - 30ml / 40ml cl...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 250ml a...
-
Discount wholesale Elegant Cosmetic Jars - 47m...
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - aluminum 5...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...

