Good quality Clear Cosmetic Cream Jar With Inner - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for Good quality Clear Cosmetic Cream Jar With Inner - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Botswana , Uruguay , Germany , Since our establishment, we keep on improving our products and customer service. We are able to provide you with a wide range of high quality hair products at competitive prices. Also we can produce different hair products according to your samples. We insist on high quality and reasonable price. Except this, we provide best OEM service. We warmly welcome OEM orders and customers all over the world to cooperate with us for mutual development in the future.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - ...
-
Top Suppliers Cream Jar Made In China - 100ml ...
-
China OEM Pocket Perfume Bottle - 30ml 80ml pr...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 80 ml g...
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - 200ml gold a...
-
Manufacturing Companies for Black Refillable Pe...


