OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oil - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are convinced that with joint efforts, the business between us will bring us mutual benefits. We can assure you product quality and competitive price for OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oil - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Lebanon , Comoros , We have been seeking the chances to meet all the friends from both at home and abroad for the win-win cooperation. We sincerely hope to have long-term cooperation with all of you on the bases of mutual benefit and common development.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...
-
High Quality Beverage Bottle Design - 10ml oxi...
-
Lowest Price for Perfume Bottle With Plastic Ca...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 200ml al...
-
Renewable Design for Plastic Jar Container - 1...
-
8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - 3ml / 6ml ...











