Good User Reputation for Plastic Jars 50ml - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Our firm aims to operating faithfully, serving to all of our consumers , and working in new technology and new machine continually for Good User Reputation for Plastic Jars 50ml - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nicaragua , Greece , Czech , We've got constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. In depth Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Portugal for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 8ml / 10ml /...
-
Good Wholesale Vendors 500ml Aluminum Bottle - ...
-
Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 28...
-
Factory selling Glass Cosmetic Bottle - 20 ml ...
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 450m...
-
Factory source Cosmetics Cream Bottles And Jars...

