Chinese Professional Silver Perfume Bottles - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Sticking for the basic principle of "Super Top quality, Satisfactory service" ,We've been striving to be an excellent business enterprise partner of you for Chinese Professional Silver Perfume Bottles - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Greece , United Arab Emirates , We have constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Detailed Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Portugal for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottl...
-
Fast delivery Plastic Perfume Spray Bottle - 2...
-
Hot Sale for Purple Bottle Perfume - 500ml cus...
-
Factory wholesale 10ml Spray Bottle - bullet s...
-
China New Product Special Shape Glass Bottle - ...
-
Special Price for Mist Spray Cap Bottle - 250m...

