OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
With this motto in mind, we've got become among essentially the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Munich , Johor , Sudan , Our company always concentrate on the development of the international market. We've got a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 40ml pin...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 15ml ...
-
professional factory for Empty Cream Cosmetic J...
-
Short Lead Time for Cosmetic Cream Empty Glass ...
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 8ml /...
-
Excellent quality 15g 30g 50g Round Plastic Cle...




