8 Year Exporter Custom Design Cream Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Léa Seydoux is the face of new Louis Vuitton perfume campaign | Plastic Cosmetic Jar
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
As for aggressive price ranges, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can easily state with absolute certainty that for such high-quality at such price ranges we're the lowest around for 8 Year Exporter Custom Design Cream Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cancun , Manchester , Liverpool , We also have the strong ability of integration to supply our best service, and plan to build the warehouse in the different countries around the world, that will be more conveniently to service our customers.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
PriceList for Old Fashioned Perfume Bottle - 2...
-
Factory directly Facial Cream Packaging - 120m...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
Good quality Aluminium Bottles - 150ml 200ml a...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
Popular Design for 50ml Perfume Bottle - 100g ...









