Discount wholesale Elegant Cosmetic Jars - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs for Discount wholesale Elegant Cosmetic Jars - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chicago , France , Latvia , Welcome to visit our company, factory and our showroom where displays various products that will meet your expectation. Meanwhile, it is convenient to visit our website, and our sales staff will try their best to provide you the best service. Please contact us if you need more information. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Hot sale Factory Rollon Oil Bottles With Metal ...
-
Factory supplied Square Acrylic Cream Jar Black...
-
Factory directly Energy Drink Bottle - 200ml a...
-
Special Price for Bamboo Cosmetic Cream Jars - ...
-
Professional Design Cosmetic Creams Packaging -...
-
Cheap PriceList for Jar Lids With Holes - 20 m...

