OEM Manufacturer Lip Balm Containers Wood - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | Plastic Cosmetic Jar
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our company insists all along the quality policy of "product quality is base of enterprise survival; customer satisfaction is the staring point and ending of an enterprise; persistent improvement is eternal pursuit of staff" and the consistent purpose of "reputation first, customer first" for OEM Manufacturer Lip Balm Containers Wood - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxembourg , Algeria , Naples , Our production have been exported to more than 30 countries and regions as first hand source with lowest price. We sincerely welcome customers from both at home and abroad to come to negotiate business with us.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Cheapest Factory Face Cream Makeup Canister - ...
-
Bottom price Cosmetic Powder Jar - 250ml safe ...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 400ml...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 37mm...
-
Hot sale Factory Rollon Oil Bottles With Metal ...
-
China Supplier Round Acrylic Cream Jar - 50ml ...

