Factory directly supply 50ml Pushing Down Lotion Pp Jars - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Empty Aluminum Perfume Bottle
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
As for aggressive rates, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can easily state with absolute certainty that for such good quality at such charges we are the lowest around for Factory directly supply 50ml Pushing Down Lotion Pp Jars - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: azerbaijan , Slovakia , Tunisia , To get more information about us as well as see all our products, please visit our website. To get more information please feel free to let us know. Thank you very much and wish your business always be great!
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - Cu...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 15g / 30g ...
-
Newly Arrival Bamboo Jar Wholesale - 200g luxu...
-
Factory made hot-sale Cream Jar With Silver Cap...
-
factory low price Essential Oils Aluminum Bottl...
-
Hot-selling Perfume Glass Bottle 50ml - 100ml ...




