Best Price on Promotion Cosmetic Jar - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
In order to give you convenience and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our best service and product for Best Price on Promotion Cosmetic Jar - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Delhi , Bogota , Surabaya , We can meet the various needs of customers at home and abroad. We welcome new and old customers to come to consult & negotiate with us. Your satisfaction is our motivation! Let us work together to write a brilliant new chapter!
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
Hot-selling 100ml Screw Cap Aluminum Jar - 480...
-
Reasonable price Pink Crystal Perfume Spray Bot...
-
Super Purchasing for White Aluminum Cream Jar -...
-
Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 10...
-
Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cre...
-
Factory Free sample 50ml Glass Perfume Bottles ...











