Original Factory Cosmetic Aluminium Jar - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
To continually enhance the management technique by virtue of your rule of "sincerely, great faith and high-quality are the base of company development", we widely absorb the essence of similar merchandise internationally, and continuously build new merchandise to meet the demands of customers for Original Factory Cosmetic Aluminium Jar - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangalore , Mongolia , Brazil , Many products fully conform to the most rigorous of international guidelines and with our first-rate delivery service you will have them delivered at any time and in any place. And because Kayo deals in the entire spectrum of protective equipment, our customers don't need to waste time shopping around.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - ...
-
Cheapest Factory Refillable Aluminum Perfume Bo...
-
Factory best selling Skin Care Plastic Jar With...
-
Competitive Price for Aluminium Screw Caps - 4...
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
Reliable Supplier 50ml Face Cream Containers - ...











