OEM Manufacturer 20ml Plastic Spray Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-24-8 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 98.5 mm |
| Weight | 18.3 g |
| Capacity | 8 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Inside the 2018 Diptyque advent calendar | Custom Perfume Bottles
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
continue on to further improve, to make sure product top quality in line with market and consumer standard requirements. Our firm has a excellent assurance program have already been established for OEM Manufacturer 20ml Plastic Spray Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Iraq , Ireland , Our products are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our products and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
One of Hottest for White Aluminum Jar - 330ml ...
-
China Cheap price Ball Shape Cream Jar - alumi...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 300ml wi...
-
Online Exporter Plastic Jars For Creams - 500m...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...
-
2017 wholesale price Diamond Plastic Cosmetic J...

