New Arrival China Refillable Spray Bottle - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
No matter new customer or outdated client, We believe in extensive phrase and trusted relationship for New Arrival China Refillable Spray Bottle - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New York , Munich , Uruguay , Based on our guiding principle of quality is the key to development, we continually strive to exceed our customers' expectations. As such, we sincerely invite all interested companies to contact us for future cooperation, We welcome old and new customers to hold hands together for exploring and developing; For more information, please feel free to contact us. Thanks. Advanced equipment, strict quality control, customer-orientation service, initiative summary and improvement of defects and extensive industry experience enable us to guarantee more customer satisfaction and reputation which, in return, brings us more orders and benefits. If you are interested in any of our products, please feel free to contact us. Inquiry or visit to our company are warmly welcome. We sincerely hope to start a win-win and friendly partnership with you. You can see more details in our website.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Super Purchasing for 25ml Small Perfume Spray B...
-
Cheapest Price 25ml Glass Perfume Bottle - 500...
-
Europe style for Aluminium Perfume Atomizer - ...
-
Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pot...
-
OEM Supply Dubal Wall Plastic Jar - 150ml empt...
-
Cheapest Price Cream Jar Jelly Cosmetics Pp Bot...

