Best quality Aluminum Perfume - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
8 of the best bridal fragrance services | 10ml Perfume Bottle
The purchaser fulfillment is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, high quality, credibility and service for Best quality Aluminum Perfume - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , moldova , Malaysia , we're now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We are going to work wholeheartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
Chinese wholesale Amber Pastic Jar - 50ml alum...
-
Special Price for Empty White Glass Cosmetic Ja...
-
Wholesale Discount 100ml Perfume Spray Bottle -...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 15g / 30g...
-
New Delivery for Aluminum Bottle For Essential ...
-
Newly Arrival Acrylic Jar 30ml - 15g / 30g / 5...




