Newly Arrival Aluminum Bottle Cap - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-23 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We are able to assure you product or service quality and aggressive cost for Newly Arrival Aluminum Bottle Cap - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Algeria , Sri Lanka , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
OEM/ODM Supplier Plastic Perfume Botte - 15 ml...
-
OEM China Empty Vitamin Supplement Bottles - 2...
-
factory low price 15ml Perfume Glass Bottle - ...
-
Hot Sale for Empty Plastic Cream Jar For Cosmet...
-
High Performance 20 Ml Perfume Bottle - AJ-05 ...
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 280ml...

