Good Wholesale Vendors Eco Material Jars - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Aluminum Perfume Bottle
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
We're committed to furnishing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing support of consumer for Good Wholesale Vendors Eco Material Jars - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , South Korea , Cambodia , We have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we are looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. Please feel free to contact us for more details.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 5...
-
China Supplier Cosmetic Cream Jar With Dormer C...
-
Hot New Products 100ml Green Pet Bottle - AJ-1...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 1...




