Fixed Competitive Price Pet Cosmetic Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
We can always satisfy our respected customers with our good quality, good price and good service due to we are more professional and more hard-working and do it in cost-effective way for Fixed Competitive Price Pet Cosmetic Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Barbados , Turkey , All styles appear on our website are for customizing. We meet up to personal requirements with all products of your very own styles. Our concept is to help presenting the confidence of each buyers with the offering of our most sincere service, and the right product.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
China New Product 30ml Fancy Perfume Bottle - ...
-
China Supplier Cosmetic Cream Jar With Dormer C...
-
Massive Selection for Loose Powder Jar On Sale ...
-
Cheapest Factory Perfume Bottle For Sale - 50m...
-
Chinese Professional Honey Plastic Jar - 1000m...
-
Big Discount 150ml Pet Bottle - 33cl aluminum ...











