OEM China Perfume Glass Vial - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
How to Recycle Empty Beauty Product Bottles | Aluminum Perfume Bottle
We've got a really efficient group to deal with inquiries from prospects. Our purpose is "100% customer fulfillment by our product excellent, price & our group service" and enjoy a superb track record amid clientele. With many factories, we can easily deliver a wide selection of OEM China Perfume Glass Vial - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Maldives , Sweden , In the new century, we promote our enterprise spirit "United, diligent, high efficiency, innovation", and stick to our policy"basing on quality, be enterprising, striking for first class brand". We would take this golden opportunity to create bright future.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Low MOQ for Hanging Car Perfume Bottle - 25ml ...
-
Reliable Supplier Small Recycled Plastic Cosmet...
-
Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle -...
-
Cheapest Price Empty Perfume Glass Bottle - 25...
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 250m...
-
Manufacturer for Sample Sack Bottle 10 Ml - 33...




