Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
Being supported by an advanced and professional IT team, we could offer technical support on pre-sales & after-sales service for Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: UK , Ethiopia , Switzerland , Our aim is to help customers realize their goals. We have been making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. In a word, when you choose us, you choose a perfect life. Welcome to visit our factory and welcome your order! For further inquiries, you should do not hesitate to contact us.
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 250ml e...
-
Trending Products Round Plastic Cosmetic Packag...
-
Good Quality 60ml Glass Spray Perfume Bottles -...
-
Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 5ml / 6...
-
Chinese wholesale Oud Arabian Bottle - 330ml c...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...

