professional factory for Recycled Amber Cream Jars - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
We've got quite possibly the most state-of-the-art production gear, experienced and qualified engineers and workers, acknowledged top quality handle systems along with a friendly expert gross sales group pre/after-sales support for professional factory for Recycled Amber Cream Jars - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Dominica , Singapore , We always stick to the tenet of "sincerity, high quality, high efficiency, innovation". With years of efforts, we have established friendly and stable business relationships with worldwide customers. We welcome any of your inquiries and concerns for our products, and we are sure that we will offer just what you want, as we always believe that your satisfaction is our success.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - ...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 7...
-
Factory Cheap 5ml Aluminum Perfume Bottle - 10...
-
Hot sale Tube Glass Bottle With Screw Cap - 15...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...


