Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
We not only will try our greatest to offer superb companies to just about every buyer, but also are ready to receive any suggestion offered by our shoppers for Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Berlin , San Francisco , Kuwait , We offer OEM services and replacement parts to meet the varying needs of our customers. We offer competitive price for quality products and we will make certain your shipment is handled quickly by our logistics department. We sincerely hope to have the opportunity to meet with you and see how we can help you further your own business.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Trending Products Economical Round Luxury Cosme...
-
Big discounting Glass Perfume Bottle China - 2...
-
OEM Customized Small Plastic Jar - 650ml empty...
-
Factory Promotional High Quality Plastic Cream ...
-
Best quality Colorful Aluminum Jar - 150ml alu...
-
Factory wholesale Car Perfume Bottle For Air Fr...


