Factory making 5g Cream Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have a highly efficient team to deal with inquiries from customers. Our goal is "100% customer satisfaction by our product quality, price & our team service" and enjoy a good reputation among clients. With many factories, we can provide a wide range of Factory making 5g Cream Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: UAE , Japan , United Arab Emirates , We have been fully aware of our customer's needs. We deliver high quality products, competitive prices and the first class service. We would like to establish good business relationships as well as friendship with you in the near future.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 10...
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
2017 New Style Two Side Small Plastic Cosmetic ...
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - 1...
-
Factory selling 100ml Bamboo Cream Jar - 30g /...
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...

