OEM Factory for Cosmetic Pump Bottle - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
"Based on domestic market and expand overseas business" is our improvement strategy for OEM Factory for Cosmetic Pump Bottle - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , Turkmenistan , Burundi , Abiding by our motto of "Hold well the quality and services, Customers Satisfaction", So we give our clients with high quality products and solutions and excellent service. Be sure to feel free to contact us for further information.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
High Quality Mini Glass Perfume Bottles - 15g ...
-
Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic J...
-
Factory Price For 3g 5g 10g 20g Black Cosmetic ...
-
Trending Products Cosmetic Jar Plastic - AJ-02...
-
Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 6ml / ...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - 35...











