China Factory for Aluminum Bottle 500ml - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Plastic Cosmetic Jar
Ban on plastic: Maharashtra govt excludes small bottles, pushes deadline | mumbai news | Aluminum Perfume Bottle
To meet the customers' over-expected satisfaction , we have our strong team to provide our best overall service which includes marketing, sales, designing, production, quality controlling, packing, warehousing and logistics for China Factory for Aluminum Bottle 500ml - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amsterdam , Brisbane , Kuala Lumpur , Being guided by customer demands, aiming at improving the efficiency and quality of customer service, we constantly improve goods and give more detailed services. We sincerely welcome friends to negotiate business and start cooperation with us. We hope to join hands with friends in different industries to create a brilliant future.
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.
-
Wholesale Dealers of Industrial Use Personal Ca...
-
Factory made hot-sale Pp Cosmetic Plastic Cream...
-
Fixed Competitive Price 100g Cosmetic Glass Jar...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 6ml / 8...
-
Wholesale Price Transarent Perfume Bottle - 25...
-
Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - ...



