Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
As a way to provide you advantage and enlarge our organization, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our greatest assistance and product or service for Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Russia , Namibia , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to in your case of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We've been confident that we've been going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Renewable Design for Boston Round Plastic Pet B...
-
Professional China Black Red Cosmetic Jar - 89...
-
Bottom price Igh Quality Perfume Spray Bottle -...
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 20...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - AJ-09...
-
Hot New Products Bottle Aluminum Plastic Caps -...











