factory low price Essential Oils Aluminum Bottle - 500ml customized color aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | 10ml Perfume Bottle
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
Our concentrate on is always to consolidate and enhance the excellent and service of present solutions, in the meantime regularly develop new products to meet distinctive customers' demands for factory low price Essential Oils Aluminum Bottle - 500ml customized color aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canberra , Turin , Jordan , We've customers from more than 20 countries and our reputation has been recognized by our esteemed customers. Never-ending improvement and striving for 0% deficiency are our two main quality policies. Ought to you want anything, don't hesitate to contact us.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
OEM/ODM Factory 110ml Shaped Perfume Bottles - ...
-
Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmeti...
-
Factory Promotional 30ml 1 Oz Pe Plastic Spray ...
-
New Delivery for Petg Jar With Aluminum Cap - ...
-
Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic c...
-
Factory Cheap Hot Car Perfume Bottle - 100ml s...











