Free sample for Pet Cosmetic Cream Container - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Using a total scientific good quality management process, superior high quality and excellent faith, we get great name and occupied this field for Free sample for Pet Cosmetic Cream Container - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Finland , Madagascar , Chicago , Our factory is equipped with complete facility in 10000 square meters, which makes us be able to satisfy the producing and sales for most auto part solutions. Our advantage is full category, high quality and competitive price! Based on that, our products win a high admiration both at home and abroad.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...
-
Manufacturer of Hexagon 30ml Cosmetic Jar - 30...
-
Chinese wholesale Frosted Glass Perfume Bottle ...
-
Leading Manufacturer for Chinese Cream Jar - 2...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50m...
-
Manufacturer for 30ml Violet Glass Essentia Oil...


