Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | 10ml Perfume Bottle
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jordan , Borussia Dortmund , Roman , The president and all the company members would like to provide professional products and services for customers and sincerely welcome and cooperate with all native and foreign customers for a bright future.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 5ml / 6...
-
OEM Supply 500ml Hdpe Plastic Bottle - 150ml R...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Discount wholesale 5ml Glass Spray Perfume Bott...




