New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
Our merchandise are broadly identified and trusted by end users and can satisfy continually developing economic and social requires for New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madras , Chile , Nicaragua , Our items are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Factory Promotional Mist Spray Aluminum Bottle ...
-
Cheapest Price White Aluminum Bottle - AJ-09 s...
-
Cheap price 50g Cosmetic Jar With Glass Inne - ...
-
Reasonable price 50ml Glass Bottle - 500ml alu...
-
Big Discount Plastic Square Jars With Lids - 2...
-
Best quality Cosmetic Jars Glass - 40ml alumin...




