Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
Nopal juice forms basis for new biodegradable plastic | Aluminum Perfume Bottle
Our crew through skilled training. Skilled skilled knowledge, strong sense of company, to meet the company wants of customers for Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: America , New York , Amman, During the development, our company has built a well-known brand. It is well highly acclaimed by our customers. OEM and ODM are accepted. We are looking forward to customers from all over the world to join us to a wild cooperation.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Leading Manufacturer for Colorful Body Butter J...
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 28...
-
New Fashion Design for Crimp Transparent Glass ...
-
China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Ja...
-
OEM/ODM Supplier Spice Use 0.5oz Aluminum Tins ...











