Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
Cosmetics pot is first with 100% PCR PP content | 10ml Perfume Bottle
Our business aims to operating faithfully, serving to all of our clients , and working in new technology and new machine continuously for Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mecca , Indonesia , Nicaragua , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Discount Price Crystal Diamond Perfume Bottle -...
-
Special Design for Octagon Attar Perfume Bottle...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
2017 wholesale price 5g Eye Cream Cosmetics Jar...
-
factory Outlets for Bamboo Plastic Jars - 20 m...
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 20m...

