China Gold Supplier for 50g Airless Cosmetic Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Empty Aluminum Perfume Bottle
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
Our mission is to become an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by providing value added design, world-class manufacturing, and service capabilities for China Gold Supplier for 50g Airless Cosmetic Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Czech Republic , Macedonia , Due to the changing trends in this field, we involve ourselves into products trade with dedicated efforts and managerial excellence. We maintain timely delivery schedules, innovative designs, quality and transparency for our customers. Our moto is to deliver quality products within stipulated time.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Best quality 300ml Plastic Cosmetic Jar - 30g ...
-
Factory wholesale Pet Plastic Bottle - 15 ml r...
-
OEM/ODM Factory Glass Bottle Manufacture - 750...
-
High Performance Aluminum Lid - 250ml safe alu...
-
Special Price for Mist Spray Cap Bottle - 250m...
-
China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar...




