New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Bottles – Designs and Shapes Seduction
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
owing to good service, a variety of high quality products, competitive prices and efficient delivery, we enjoy a good reputation among our customers. We are an energetic company with wide market for New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Romania , Malta , Honduras , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services to suit your needs. We warmly welcome you to contact us and make sure you feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specs or inquiries today.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
PriceList for Pet Cream Mini Jar - 6ml / 8ml /...
-
Cheapest Factory Uv Black Gel Polish Jar - Cus...
-
OEM/ODM Factory Transparent 89 Tooth Wide Mouth...
-
Good quality Perfume Atomizer - 750 ml syrup a...
-
2017 Latest Design Luxury Plastic Jar - 50ml c...
-
PriceList for Cosmetic 30g Plastic Acrylic Jar ...



