Good User Reputation for Blue Pill Bottle - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
"Quality 1st, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for Good User Reputation for Blue Pill Bottle - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Korea , Uruguay , Mexico , We have won a good reputation among overseas and domestic clients. Adhering to the management tenet of "credit oriented, customer first, high efficiency and mature services", we warmly welcome friends from all walks of life to cooperate with us.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
factory low price Plastic Cream Mask Jar - AJ-...
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...
-
Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle...
-
High reputation Metal Perfume Bottle - 750 ml ...
-
Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles...











