Factory Promotional Empty Cream Jars - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
We strive for excellence, services the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator business for personnel, suppliers and prospects, realizes benefit share and continual promotion for Factory Promotional Empty Cream Jars - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Comoros , Las Vegas , We have been seeking the chances to meet all the friends from both at home and abroad for the win-win cooperation. We sincerely hope to have long-term cooperation with all of you on the bases of mutual benefit and common development.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 5g / 10g /...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
Best-Selling Metal Lid - 47mm gold aluminum gl...
-
Wholesale Discount High-quality Polishing Perfu...
-
Best Price on Cosmetic Plastic Jars 5g 10g - 4...
-
factory Outlets for Fancy Perfume Bottle - bul...

