Best Price on Mason Jars For Sale - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
We emphasize development and introduce new products into the market every year for Best Price on Mason Jars For Sale - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Montreal , Turkey , Gambia , Our R&D department always designs with new fashion ideas so we could introduce up-to-date fashion styles every month. Our strict production management systems always ensure stable and high quality products. Our trade team provides timely and efficient services. If there are any interest and inquiry about our products, please contact us in time. We would like to establish a business relationship with your honored company.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 250ml silver ...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
Cheap price 50ml Clear Perfume Bottles - 100g ...
-
Factory wholesale Cosmetics Cream Jar - AJ-01 ...
-
Super Purchasing for 30g Face Cream Jars - Lux...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 450ml pl...











