Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
We keep on with our business spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create much more worth for our customers with our rich resources, state-of-the-art machinery, experienced workers and exceptional providers for Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New York , Monaco , Barcelona , If you have any requests, pls email Us with your detailed demands, we will give you the most wholesale Competitive Price with the Super Quality and the Unbeatable First-class Service ! We can give you the most competitive prices and high quality, because we are much more PROFESSIONAL! So please do not hesitate to contact us.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
China Cheap price Refillable Perfume Bottle - ...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Cheap PriceList for 15g Plastic Cosmetic Jar - ...
-
Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home ...
-
China Cheap price 50ml Aluminum Jar - 8ml / 10...
-
Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask...




